(The most comprehensive reference site astaneh city(karaj aboodalf

دعوت به همکاری

 

 

ان دسته از عزیزانی که می توانند ما را در گرداوری مطالب سایت  یاری نمایند در صفحه درج نظر اطلاعات خود را ثبت کنند

 

بازدید کننده محترم این سایت نسخه آزمایشی می باشد به زودی نسخه اصلی بارگذاری خواهد شد

 


کتاب حدود العالم من المشرق الی المغرب
امتیاز به پست : نتیجه : 247 امتیاز توسط : 110 نفر

کرجی که در مأخذی قدیمی به نام کتاب حدود العالم من المشرق الی المغرب آورده شده است. مراد کرج ابودلف است که شهری بزرگ و معتبر بوده و اکنون خرابه های آن در چند فرسنگی اراک در محل آستانه، نزدیک شازند به چشم می خورد

42gr_untitled-1.gif

http://www.chemgroup.ir/wp-content/uploads/2015/12/pdf_logo.jpgدانلود

منبع : | بازدید از پست : 711
نویسنده : admin
تاریخ : 27 January 2016
طوغان ترک
امتیاز به پست : نتیجه : 312 امتیاز توسط : 131 نفر

طوغان ترک

3w7k_4_673508793941753905.jpg 

 

در بخشی از تاریخ امده:طوغان ترک پسرپسر چنگیزخان هم آمده در آنجا (متوسل) به حضرت سهل(علیه السلام) شده و مخارجی در آنجا کرده و آنجا مانده تا در همان آستانه مبارکه مدفون شده با پسرش و چند نفر از اقارب طوغان در آن آستانه مبارکه مدفونندpw2p_812740597_107801.jpg

در دو کیلو متری شمال آستانه بقعه ای است منتسب به طوغان ترک در جهت شرقی بقعه ایوان کوچکی است ساختمان این بقعه آجر بوده ولی سقف آن که گنبدی آجری بوده خراب شده فعلا باچوب آن را پوشانده اند در این بقعه اثری از تاریخ بنا دیده نمی شود جز آنکه در وسط بقعه سه سنگ تاریخ پهلوی یکدیگر قرار گرفته اند خواندن خطوط سنگها میسر نشد – معمرین محل می گویند به موقع تشرف ناصرالدین شاه کسی که به آشنا به خط بود قبور مذکور را به این شرح قرار کرد :

اولی :  هذا قبر طوغان بن خدابنده الجایتو سلاغر

دوم : هذا قبر حلیمه

سیم : هذا قبر سعید

می گویند که در وقت آبادی کرج بزمان خدا بنده شاه زاده مزبور حکومت این نواحی را داشته و در حین ماموریت در محل در گذشته و مدفون گردیده است.

.این مکان تاریخی نیز متاسفانه در حال خراب شدن است و اگر اینطور بی تفاوت به این بقعه تاریخی نگریسته شود تا چند سال بعد اثری از آن نخواهد ماند

شهر قدیمی کرج ابودلف از گفته ارباب مسالک

ابوالقاسم بن حوقل در کتاب نفیس خود صورةالارض، درباره کرج می نویسد کرج- شهری است متفرقه الابنیأ این شهر معروف به کرج ابودلف است که آن را مسکن خود قرار داد و احفا وی در آنجا زندگی کردند تا از میان رفتند عمارات آل دلف همه عالی سر به آسمان کشیده چون بنای قصور پادشاهان وسیع و در غنای آن ارباب حاجات دست نیاز دراز کرده مزارع وسیع شهر و مراتع پردامنه آن برکت به این بلاد داده است.

شهری است طولانی تا به حدود دو فرسخ دو بازار دارد که یکی از جلوی مسجد جامع گذشته و دیگری در محاذات آن قرار گرفته است بین دو بازار صحرای وسیعی این دو را از هم جدا می کنند . همین نویسنده در قسمت مسافات بلاد جبل نسبت به کرج می نویسد از بروجرد به کرج ده فرسخ است و آن شهری است بالای بروجرد – از جهت کثرت مردم و استحکام در زندگانی و ما یحتاج آن، غرض آنکه این شهر بهتر از بروجرد است .

 یاقوت در تاریخ بنای شهر و موقعیت آن می گوید: شهری است در وسط راه اصفهان به همدان، و به همدان نزدیک تر است، و چند کوره بدان مضاف گردیده، اولین کس که به تمصیر آن پرداخت بودلف قاسم بن عیسی العجلی بود که آنجا را برای توطن خود و خانواده خویش بنا نمود. از منتسبین به این شهر قاضی ابوسعدسلیمان بن محمد بن حسین بن محمد القصاری المعروف بالکافی الکرجی است که فقیهی بودفاضل و عابدی گوشه گیر، برای مدتی هم مقام قضاوت کرج را بر عهده داشته است و در سال 538 در گذشت.

ابن خلکان- متوفی 681 ذیل ترجمه بودلف می نویسد کرج شهری است در ناحیه "جبل" بین اصفهان و همدان و ناحیه "جبل" اقلیم بزرگی است بین بلاد عراق و خراسان طبقه عامه آن را عراق عجم می گویند شهر های مضاف به این ناحیه همدان و اصفهان و ری و زنجان و بسیاری دیگر است.

.برای اطلاعات بیشتر در مورد تاریخ آستانه به کتاب "کرج نامه" نوشته ابراهیم دهقان مراجعه کنید

منبع : | بازدید از پست : 806
نویسنده : admin
تاریخ : 27 January 2016
پیراسماعیل
امتیاز به پست : نتیجه : 322 امتیاز توسط : 141 نفر

پیراسماعیل

در جهت شمالی بقعه حضرت سهل بن علی بفاصله صد متری حجره ای است . بگفته اهالی منتسب به پیراسماعیل، ساختمان حجره مزبور قدمتی ندارد ولی وضعیت سنگ تاریخ و خط آن بصراحت لهجه گواهی می دهد که منتسب بقرون اولیه اسلام است . سر در حجره سنگی نصب شده که اشعار زیر بر آن منقور است:

درون حجره سنگی است به طول 1.25 متر روی سنگ ساده است ولی در کتیبه کنار آن نوشته شده است:" هذا روضه المکرم الله العالم الفاضل سدیدالدین اسماعیل ابن محمد بن القعقاع قدس سر ها الله روضه"

 آنچه از" ماده تاریخ " مصرع  آخر شعر بالا بر می آید نشان دهنده اینست که تاریخ  این شعر  و احتمالا تاریخ این سنگ قدیمی در حدود سال 1214 هجری قمری یعنی 211 سال پیش می باشد

ازرستم این بنا بجهان ماند یادکار

 لازم به ذکر است که این سنگ در حال حاضر در مکان ذکر شده یعنی سر در ورودی موجود نیست و سنگ قبر داخل آن هم که شرح آن در بالا گذشت مفقود شده است و در حاضر هم این بقعه قدیمی متاسفانه در حال خراب شدن است وآگاهانه یا ناآگاهانه به این مکان تاریخی که به نوعی  نشان دهنده تاریخ و اصالت این شهر می باشد،اهمیت داده نمی شود.

 

 

http://uupload.ir/files/s9sc_1351681.jpg
منبع : | بازدید از پست : 690
نویسنده : admin
تاریخ : 27 January 2016
چشمه دو خواهران
امتیاز به پست : نتیجه : 254 امتیاز توسط : 110 نفر

چشمه دو خواهران
در شمال شرقی شهر آستانه و در دامنه کوه دو خواهران از رشته کوه راسوند و در ارتفاع 2360 متری آب بسیار سرد و گوارایی از دل صخره به بیرون می جهد که به چشمه دو خواهران معروف است.
در این چشمه دو تونل غار مانند وجود دارد
از ابتدای خروج آب تا پایین روستای دو خواهران انواع درختان تنومند و کهنسال چنار، صنوبر، بید و گردو وجود دارد که از این آب تغذیه می نمایند. همچنین آب این چشمه برای کشاورزی و شرب هم مور استفاده قرار می گیرد.
از نکات قابل توجه ارتفاع و عمق تونلهایی طبیعی آب چشمه است. تونل اولی حدود 2 متر ارتفاع و حدود 8 متر عمق و تونل دومی حدود 2 متر ارتفاع و بیش از 10 متر عمق دارد که حجم آب بالایی را به بیرون هدایت می کند. چشم انداز زیبای چشمه دو خواهران و دشت آستانه، آب سرد و سبک چشمه و ارتفاعات زیبای کوههای راسبند هر ساله تعداد زیادی از علاقه مندان به جاذبه های طبیعی و زیارتی را بویژه در فصول بهار و تابستان پذیرا می باشد.
راه دسترسی: جاده شازند به آستانه، کیلومتر 6 جاده شازند به نورآباد، جاده خاکی سمت چپ و طی مسیری حدود 3 کیلومتر، روستای دو خواهران، چشمه دو خواهران. با خودرو سواری تا پای چشمه می توان رفت. برای رسیدن به محل خروجی آب حدود 200 متر بایستی در دامنه کوه پیاده روی نمود.

منبع : | بازدید از پست : 644
نویسنده : admin
تاریخ : 27 January 2016
قسمتی از نامه یکی از نوابغ آستانه، حاجی محمد باقر عباسی
امتیاز به پست : نتیجه : 223 امتیاز توسط : 108 نفر

در زیر قسمتی از نامه یکی از نوابغ آستانه، حاجی محمد باقر عباسی، که به "حاج آخوند " هم شناخته می شده، به رضا
شاه در شروع حکومتش نوشته است، و تقاضای کمک برای تعمیر "امامزاده" را کرده است.
 
http://img7.irna.ir/1394/13940619/81754567/81754567-70154720.jpg

http://www.chemgroup.ir/wp-content/uploads/2015/12/pdf_logo.jpg

لینک 1:دانلود

 

منبع : | بازدید از پست : 584
نویسنده : admin
تاریخ : 26 January 2016
تاریخ آستانه
امتیاز به پست : نتیجه : 290 امتیاز توسط : 130 نفر

در سال 191 هجری شمسی ، در زمان حکومت مامون عباسی خلیفه ابودلف، از قبیله عرب به نام "عجلی"، فرماندار حکومت اشغالی آستانه شد.  و در دوره حکومت برادر مامون و معتصم نیز باقی ماند.

در تمام این مدت آستانه پایتخت منطقه "جبال" (کوهستان) بودکه مرز آن از همدان به اصفهان، خوزستان و ری گسترش یافته بود. در تاریخ به این  منطقه به نام "ماد بزرگ" اشاره شده است.

بعدا علی عماددوله دیلمی، مسن ترین برادران دیلمی، از سلسله بویه توسط  مردآویج زیاری از سلسله زیاریان در سال حدودا 300 هجری شمسی به حکومت آستانه گماشته شد. این شاید آغاز به پایان رسیدن نقش عرب ها در این قسمت از ایران بوده است.

از اینجا، علی پس از شکست حاکم اصفهان که  4،000 نفر در اختیار داشت، نگهداری اصفهان را بر عهده گرفت، علی در حمله به اصفهان تنها 700 سوار در اختیار داشت، مردویج با حالتی خشمگین پسرش وشمگیر را بسوی اصفهان فرستاد.علی بسوی غرب حرکت کرد، اما از طرف دیگر فرصتی داشت تا یک پیروزی بزرگی در مقابل حاکم استان فارس که مستقیما دست نشانده خلیفه عباسی بود بدست آورد.

نزدیک 600 سال بعد (بیش از 500 سال پیش)، شاه اسماعیل صفوی دستور داد تا بصورت دقیق به تعمیر آرامگاه(آستانه) امامزاده سهل بن علی " کرج"  بپردازند. بعد از آن کرج را آستانه نامیدند.

آنچه در تاریخ به ثبت رسیده حاکی از آن است که، این منطقه یک راه طولانی را در بر داشته. شهر معروف هگمتانه در فاصله نه چندان دوری از اینجا ساخته شده . مدارکی وجود دارد که نشان می دهد که آستانه برای ارتش ماد ها یک پایگاه نظامی بوده است.

یک مکان باستانی زیارتی، که به شاه زند شناخته می شود در 7 کیلو متری شمال آستانه واقع شده است.

آستانه سه بار خراب شده است، یک بار توسط مغولان، بار دیگر توسط زلزله، و بار آخر بوسیله تاخت و تاز افغان ها در مسیرشان به طرف اصفهان.

tfco_20101110131229765_sss.jpg

منبع : | بازدید از پست : 704
نویسنده : admin
تاریخ : 21 January 2016
امامزاده سهل بن علی (ع)
امتیاز به پست : نتیجه : 327 امتیاز توسط : 140 نفر

اگر به دامنه کوه ها و دشت های زیبای جنوب استان مرکزی و رشته کوه های راسوند گذر کنید حتما چشمتان به گنبد بلند آستانه نیز می افتد. گنبد مزار سهل بن علی (ع) در شهر آستانه یکی از بلندترین گنبدهایی از نوع خود در ایران است.

 

pgbp_4qwg_dsc_1138_fhdr.jpg

 

 

شهر آستانه یکی از قدیمی ترین سکونت گاه های انسانی منطقه است. این شهر در دوران درگیری بین امین و مامون عباسی اعلام بی طرفی کرد و همین سبب ویرانی آن گردید و بقایای آن در زمان حمله مغول ویران شد. بنای این شهر به همت عیسی بن ادریس و پسرش بودلف قاسم مجددا بنا شد. این شهر در زمان صفویه مجددا تعمیر و نوسازی شد .و به سبب وجود مقبره اما مزاده سهل ابن علی (س) و امام زاده های دیگر در زمان صفویه به نام آستانه نام گذاری شد.

 

 

 

 

این شهر تاریخی در شش کیلومتری شهر شازند و در فاصله 42 کیلومتری اراک واقع است و علاوه بر سابقه کهن و طبیعت زیبایش، به واسطه وجود بارگاه چهار تن از فرزندان اهل بیت (ع) به نام های سهل بن علی (ع)، طالب بن علی (ع)، جعفر بن علی (ع) و فضل بن جعفر (ع) از شهرت خاصی برخوردار است.

 

بعضی از علما و اندیشمندان دینی معتقدند که امامزاده های دفن شده در آستانه از فرزندان بلافصل و یا با واسطه امام علی(ع) بوده و عده ای دیگر نیز این امامزاده ها را از فرزندان حضرت امام جعفر صادق (ع) می دانند.

 

 امامزاده سهل بن علی (ع)

امامزاده سهل بن علی (ع) ( ابو سهل احمد بن علی) مدفون در شهر آستانه دارای یک از زیباترین و قدیمی ترین صحن و سراها است. بنای گنبد امامزاده سهل بن علی (ع) به حدود قرن چهارم هجری قمری و زمان آل بویه برمی گردد. گنبد این امامزاده از نوع درپوش بوده است و از سطح زمین 20 متر ارتفاع دارد.

تمامی سطوح خارجی آن با کاشی های معرق تزئین شده است. ساختمان روضه از داخل رواق به شکل هشت ضلعی بوده و محیط خارجی دیوار آن که پایه های گنبد بر روی آن استوار است 48 و نیم متر است.

 
دیواره و سقف روضه تماما گچبری و کاسه بندی شده و با نقاشی و رنگ آمیزی بسیار زیبا و هنرمندانه ای آراسته گردیده است.ضریح مطهر از جنس نقره و آبکاری طلا، کار صنعتگران اصفهان است.

 

w5jf_4_673508793941753917.jpg

 
در ابتدای ورود به روضه پنجره مشبک منبت کاری بسیار بزرگ و انحصاری نصب شده است. که از نظر نوع کار و قدمت قابل توجه است. دیواره ها و سقف گنبد امامزاه با آیات قرآنی و نقاشی های گل و مرغ تزیین شده است و در ارتفاع هفت متری دیوار روضه، سه مرتبه سوره جمعه بر روی کتیبه ای با متن آبی به عرض 70 سانتی متر با خط نسخ نوشته شده است. همچنین کتیبه دیگری با متن سرمه ای مجددا در ارتفاع 11 متری از سطح روضه، سوره جمعه را با خط زرد تکرار کرده است.

srlo_pfc02124.jpg

مجموعه امامزاده سهل بن علی(ع) دارای صحن متعددی است. در صحن جنوب غربی بنا به هشت حجره وجود دارد که در گذشته محل اقامت طلاب علوم دینی بوده است.

امامزاده طالب بن علی (ع)

قسمت شمالی ساختمان امامزاده سهل بن علی (ع)، بقعه امامزاده طالب بن علی (ع) قرار دارد که دارای گنبد مدور و آجری است. این بقعه که متصل به بنای امامزاده سهل بن علی(ع) است دارای یک ایوان ورودی و یک روضه کوچک است که ضریح آن در وسط روضه و در زیر سقف گنبدی قرار گرفته است.

 


e0d3_4_673508793941754043.jpg

 
بر طبق شواهد موجود ساختمان بنا نبایستی قدمت زیادی داشته باشد. احتمالا بنای امامزاده طالب بن علی(ع) در اواخر دوره قاجاریه بازسازی شده است. سقف گنبدی امامزاده از سطح زمین حدود ده متر ارتفاع داشته و سقف ایوان ورودی از تیرچه و چوب پوشیده شده است.

 
امامزاده جعفر بن علی (ع) و فضل بن جعفر (ع)

در فاصله حدود 200 متری شمال امامزاده سهل بن علی (ع) بقعه دو امامزاده به نام جعفر بن علی(ع) و فضل بن جعفر (ع) واقع شده است. ساختمان این مجموعه تمام از آجر ساخته شده است. در مرکز روضه اتاق ها و حجره های کوچکی ساخته شده است. در مرکز روضه ضریحی نصب شده که درون آن دو صندوق کوچک قرار دارد. بر روی صندوق گچی سنگ قبری نصب شده که بر روی آن عبارت "هذا قبر جعفر بن علی بن ابوطالب رضی الله عنه" حک شده است.

 

 

 

 


صندوق چوبی ضلع جنوبی ضریح منتسب به امامزاده جعفر بن علی بن ابوطالب (ع) است. احداث بنای دو امامزاده را به عضد السلطان از شاهزادگان اواخر دوره قاجاریه نسبت می دهند.

 

 درختان کهنسال در زیارتگاه های آستانه

وجود درختان کهنسال در این امامزادگان یکی از جاذبه های گردشگری در آستانه علوی است. درخت نارون و درخت توت از این جمله هستند.

 

 

منبع : | بازدید از پست : 665
نویسنده : admin
تاریخ : 18 January 2016
آستانه
امتیاز به پست : نتیجه : 338 امتیاز توسط : 131 نفر

اگر به دامنه کوه ها و دشت های زیبای جنوب استان مرکزی و رشته کوه های راسوند گذر کنید حتما چشمتان به گنبد بلند آستانه نیز می افتد. گنبد مزار سهل بن علی (ع) در شهر آستانه یکی از بلندترین گنبدهایی از نوع خود در ایران است.

 

pgbp_4qwg_dsc_1138_fhdr.jpg

 

شهر آستانه یکی از قدیمی ترین سکونت گاه های انسانی منطقه است. این شهر در دوران درگیری بین امین و مامون عباسی اعلام بی طرفی کرد و همین سبب ویرانی آن گردید و بقایای آن در زمان حمله مغول ویران شد. بنای این شهر به همت عیسی بن ادریس و پسرش بودلف قاسم مجددا بنا شد. این شهر در زمان صفویه مجددا تعمیر و نوسازی شد .و به سبب وجود مقبره اما مزاده سهل ابن علی (س) و امام زاده های دیگر در زمان صفویه به نام آستانه نام گذاری شد.

 

 

این شهر تاریخی در شش کیلومتری شهر شازند و در فاصله 42 کیلومتری اراک واقع است و علاوه بر سابقه کهن و طبیعت زیبایش، به واسطه وجود بارگاه چهار تن از فرزندان اهل بیت (ع) به نام های سهل بن علی (ع)، طالب بن علی (ع)، جعفر بن علی (ع) و فضل بن جعفر (ع) از شهرت خاصی برخوردار است.

بعضی از علما و اندیشمندان دینی معتقدند که امامزاده های دفن شده در آستانه از فرزندان بلافصل و یا با واسطه امام علی(ع) بوده و عده ای دیگر نیز این امامزاده ها را از فرزندان حضرت امام جعفر صادق (ع) می دانند.

 امامزاده سهل بن علی (ع)

امامزاده سهل بن علی (ع) ( ابو سهل احمد بن علی) مدفون در شهر آستانه دارای یک از زیباترین و قدیمی ترین صحن و سراها است. بنای گنبد امامزاده سهل بن علی (ع) به حدود قرن چهارم هجری قمری و زمان آل بویه برمی گردد. گنبد این امامزاده از نوع درپوش بوده است و از سطح زمین 20 متر ارتفاع دارد.

تمامی سطوح خارجی آن با کاشی های معرق تزئین شده است. ساختمان روضه از داخل رواق به شکل هشت ضلعی بوده و محیط خارجی دیوار آن که پایه های گنبد بر روی آن استوار است 48 و نیم متر است.

دیواره و سقف روضه تماما گچبری و کاسه بندی شده و با نقاشی و رنگ آمیزی بسیار زیبا و هنرمندانه ای آراسته گردیده است.ضریح مطهر از جنس نقره و آبکاری طلا، کار صنعتگران اصفهان است.

w5jf_4_673508793941753917.jpg

 


در ابتدای ورود به روضه پنجره مشبک منبت کاری بسیار بزرگ و انحصاری نصب شده است. که از نظر نوع کار و قدمت قابل توجه است. دیواره ها و سقف گنبد امامزاه با آیات قرآنی و نقاشی های گل و مرغ تزیین شده است و در ارتفاع هفت متری دیوار روضه، سه مرتبه سوره جمعه بر روی کتیبه ای با متن آبی به عرض 70 سانتی متر با خط نسخ نوشته شده است. همچنین کتیبه دیگری با متن سرمه ای مجددا در ارتفاع 11 متری از سطح روضه، سوره جمعه را با خط زرد تکرار کرده است.srlo_pfc02124.jpg

مجموعه امامزاده سهل بن علی(ع) دارای صحن متعددی است. در صحن جنوب غربی بنا به هشت حجره وجود دارد که در گذشته محل اقامت طلاب علوم دینی بوده است.

امامزاده طالب بن علی (ع)

قسمت شمالی ساختمان امامزاده سهل بن علی (ع)، بقعه امامزاده طالب بن علی (ع) قرار دارد که دارای گنبد مدور و آجری است. این بقعه که متصل به بنای امامزاده سهل بن علی(ع) است دارای یک ایوان ورودی و یک روضه کوچک است که ضریح آن در وسط روضه و در زیر سقف گنبدی قرار گرفته است.


e0d3_4_673508793941754043.jpg


بر طبق شواهد موجود ساختمان بنا نبایستی قدمت زیادی داشته باشد. احتمالا بنای امامزاده طالب بن علی(ع) در اواخر دوره قاجاریه بازسازی شده است. سقف گنبدی امامزاده از سطح زمین حدود ده متر ارتفاع داشته و سقف ایوان ورودی از تیرچه و چوب پوشیده شده است.

 
امامزاده جعفر بن علی (ع) و فضل بن جعفر (ع)

در فاصله حدود 200 متری شمال امامزاده سهل بن علی (ع) بقعه دو امامزاده به نام جعفر بن علی(ع) و فضل بن جعفر (ع) واقع شده است. ساختمان این مجموعه تمام از آجر ساخته شده است. در مرکز روضه اتاق ها و حجره های کوچکی ساخته شده است. در مرکز روضه ضریحی نصب شده که درون آن دو صندوق کوچک قرار دارد. بر روی صندوق گچی سنگ قبری نصب شده که بر روی آن عبارت "هذا قبر جعفر بن علی بن ابوطالب رضی الله عنه" حک شده است.

 

 


صندوق چوبی ضلع جنوبی ضریح منتسب به امامزاده جعفر بن علی بن ابوطالب (ع) است. احداث بنای دو امامزاده را به عضد السلطان از شاهزادگان اواخر دوره قاجاریه نسبت می دهند.

 

 درختان کهنسال در زیارتگاه های آستانه

وجود درختان کهنسال در این امامزادگان یکی از جاذبه های گردشگری در آستانه علوی است. درخت نارون و درخت توت از این جمله هستند.

 

 


منبع : | بازدید از پست : 690
نویسنده : admin
تاریخ : 18 January 2016
کرج ابودالف2
امتیاز به پست : نتیجه : 289 امتیاز توسط : 128 نفر

معرفی شهر گمشده کرج ابودالف در اثر جغرافیایی ازمحمدحسن خان اعتمادالسلطنه

نویسنده: دکترعلیرضا خزائلی

دانشگاه اصفهان

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/3/3e/Persian(IRAN)_Empire_1747.jpg/350px-Persian(IRAN)_Empire_1747.jpg

http://www.chemgroup.ir/wp-content/uploads/2015/12/pdf_logo.jpg

pdf1

pdf2

منبع : | بازدید از پست : 610
نویسنده : admin
تاریخ : 16 January 2016
کرج ابودالف
امتیاز به پست : نتیجه : 304 امتیاز توسط : 122 نفر

 جغرافیای تاریخی کرج ابودالف

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/3/3e/Persian(IRAN)_Empire_1747.jpg/350px-Persian(IRAN)_Empire_1747.jpg

نویسنده:حجت اله عباسی

http://www.chemgroup.ir/wp-content/uploads/2015/12/pdf_logo.jpg

pdf لینک اول  

pdfلینک دوم

 

منبع : | بازدید از پست : 660
نویسنده : admin
تاریخ : 16 January 2016


صفحات سایت : [ 1 ] | [ 2 ] | [ 3 ] | [ 4 ] | [ 5 ] | [ 6 ] | [ 7 ] | [ 8 ] | [ 9 ] | [ 10 ] | [ 11 ] | [ 12 ] |